
slickepott Smal 20 cm Vit
slickepott Smal 20 cm Vit
Slickepott tillverkad i slitstarkt silikon som tål temperaturer från -70 °C till 220 °C samt fetter, oljor och hushållssyror. Slickepotten har raka sidor, en mjuk och en hård för olika användningsområden.
Längd: 20 cm
Bredd: 2,6 cm
Rösle har sedan 1888 arbetat med professionella och funktionella redskap för köket. Företaget ägs fortfarande av familjen Rösle och har sitt säte i Bayern som ligger i södra Tyskland. Rösles produkter hör hemma hos den professionelle kocken såväl, som hos den matlagningsintresserade amatören. Därför arbetar Rösle efter följande produktpolicy:
Funktion – verktyg som fungerar och är roliga att arbeta med
Kvalitet – bästa materialet (18/10 rostfritt stål) & yrkesskicklighet
Design – vacker tidlös design, som går igen i alla produktgrupper
Utveckling – att utveckla nya produkter, efterfrågade & även nyskapande.
- Har en mjuk och en styv sida
- Tåligt material
- Finns i flera storlekar
Mer information om slickepott Smal 20 cm Vit
Catherine
två år sedan
Utmärkt slickepott till mindre skålar.
Jøran Solnes
två år sedan
Stor, solid och lätt att rengöra.
Jøran Solnes
två år sedan
Perfekt storlek, bra att använda och lätt att rengöra.
Anne Björnstad
tre år sedan
Väldigt nöjd
Gerd
fyra år sedan
Tål användning i stekpanna. Kommer åt i trånga kärl till och med i en del flaskor
Helena
fyra år sedan
Väldigt bra förmåga att få bort allt från kanterna i bunken. Handtaget är i bredaste laget för mig och det gör lite ont i handen när jag använder den. Bredare än en slickepott.
Emma
fyra år sedan
Det här är den bästa slickepotten jag hittat! Liten och smidig och lagom mjuk. Bra design där det inte kan smyga in vatten och skräp någonstans då silikonen är gjuten på skaftet. Tål värme. Använder den i princip dagligen då jag vill kunna tömma tex grytor och kastruller ordentligt. Jag har även en av samma märke i större modell men den tycker jag är lite för klumpig.
Karin
fyra år sedan
Mycket väl värd sitt höga pris!
Emma
fyra år sedan
Väldigt bra slickepott som används flitigt här hemma. Det kan vara bra att veta att skaftet är relativt kort, så skall man ner i djupare bunkar och skålar rekommenderar jag den med längre skaft, antingen smal eller tjock.
Sandra van
fyra år sedan
Mycket bra! Fast blad och perfekt storlek för de flesta bunkar! Mycket nöjd!