


Wengè kockkniv 32 cm + allkniv 24 cm
Ett välutrustat kök behöver inte vara komplicerat. Med detta tvådelade knivset från Damascus By Hâws får du en mångsidig grund som ger dig både kraften och precisionen att hantera de flesta av kökets uppgifter, vilket gör matlagningen både enklare och mer inspirerande.
Två knivar som täcker alla behov
Kockkniven (32 cm) är ett oumbärligt redskap för de stora uppgifterna, med ett långt och solitt blad som hanterar allt från grönsaker och örter till större köttstycken och fisk. Allkniven (24 cm) är i sin tur idealisk för de lite mindre uppgifterna där du behöver mer precision, och är en utmärkt allroundkniv för allt från frukt och grönt till kött och ost.
Hantverk som inspirerar i köket
Båda knivarna är smidda av 67 lager damaskusstål, vilket ger en kombination av styrka, slitstyrka och det unika mönster som kännetecknar damaskusknivar. Med en hårdhet på 59–60 HRC håller de sig vassa länge och ger en skärpa som gör matlagningen både enklare och mer effektiv. Knivsetet levereras i en elegant, svart presentask – ett genomtänkt val både för dig som vill uppgradera ditt eget kök och som en gåva till någon som uppskattar kvalitet och gott hantverk.



