








DH 450 Dehydrator 5 brickor
DH 450 Dehydrator 5 brickor
DH450 dehydrator - torka och bevara dina livsmedel
Med DH450 dehydratorn med framåtdragande brickor från tyska Caso kan du få ut mer av dina livsmedel. Den har en elegant och modern design som passar perfekt i ditt kök. Med en dehydrator kan du torka och bevara frukt, grönsaker, örter, svamp, kött, nötter och mycket mer, vilket också bidrar till att minska matsvinnet. Du har också full kontroll över innehållet i dina egna snacks. Med Casos dehydrator kan du göra nyttiga snacks till hela familjen såsom gelégodis, müslibars, granola, te, potatischips, äppelchips och till och med snacks till dina husdjur. Det blir också lättare att förvara rester och minska avfallet.
Den här modellen har fem uttagbara brickor som kan staplas, så att du kan få plats med en hel kyckling. Dehydratorn är lätt att använda och styrs enkelt via den belysta displayen. Timern kan ställas in från 0,5 till 48 timmar, och temperaturen kan justeras mellan 30-70 grader. Det medföljer två stycken silikonformar för müslibars och två stycken återanvändbara torkmattor.
- Torkar och bevarar livsmedel
- Elegant och modern design
- 5 uttagbara och stapelbara brickor
- Timer från 0,5 till 48 timmar
- Temperatur mellan 30-70 grader
- 2 silikonformar och 2 torkmattor
Mer information om DH 450 Dehydrator 5 brickor
Tove Frøyset
17 dagar sedan
Super...
Heidi
en månad sedan
Jag är fortfarande lite osäker på hur jag ska bedöma den. Först blev jag lite besviken på storleken. Verkar lite liten, men har visat sig passa bra i storlek. Den är mycket intuitiv att använda. Lätt att ställa tid och temperatur på. Hyllorna kan placeras så att det antingen är lite mellanrum eller större mellanrum mellan dem. Jag har flera gånger försökt torka basilika. Slutade med totalt 10-15 timmar på 40 grader, även om både manualen till maskinen och olika recept säger 2-4 timmar 🤷 Har haft lite bättre framgång med att torka mango respektive tomater (60 grader).
Therese Akselie
en månad sedan
Fin maskin, men det satt en stor klisterlapp över 3 av de 5 medföljande brickorna. När jag tog bort den satt allt kvar, så ena långsidan på alla 3 brickorna är full av limrester som det fastnar allt möjligt skräp på. Får inte bort det, VÄLDIGT IRRITERANDE
Marie
två månader sedan
Funkar jättebra men som flera har nämnt, hög ljudnivå.
Mattias
tre månader sedan
Testat den nu några gånger och den funkar kanon. Har torkat både äpplen, päron, banan, svamp och morötter. Är jätte nöjd
Saga
tre månader sedan
+ Fungerar mycket bra när man ska torka frukt, bär och örter. + Den är väldigt enkel att använda. + Kräver inte stort användnings och förvaringsutrymme, så det är lätt att ställa in i köksskåp när den inte används. - Den låter ganska mycket, ett långvarigt monotont ljud. Tips är att ställa det i ett annat rum bakom stängd dörr.
Anna
tre månader sedan
Lättanvänd. Låter frukt och grönsaker ligga kvar på brickorna ytterligare några timmar för att få dessa knapertorra innan förvaring. Bara att tillföra vätska så smakar det bättre än dyra, mjuka, "färdigtorkade" i affären
Anne
tre månader sedan
Torkar effektivt - låter en del.
Marianne B
fyra månader sedan
Lätt att använda, rymmer relativt mycket. Tar liten plats på köksbänken.
Magnhild
sju månader sedan
Mycket nöjd med denna dehydrator. Har provat massor av olika frukter och lökar för att göra pulver till barnmat. Och frukt till snacks, och beef jerky. Mycket, mycket nöjd med produkten!